Mit mivel?
Fogesztétikum
Korona
A korona egy fogformájú kupakhoz hasonlítható, amit ragasztással rögzítünk a fogra. Mosolytervezéskor és átalakításkor akkor alkalmazzuk, amikor az eredeti fogállomány erősen roncsolódott, régi, elszíneződött tömések vannak a fogban vagy nagy mértékû helyzeti korrekcióra van szükség. Anyaga különböző lehet. Ellátásainkhoz esztétikai okból kifolyólag kizárólag fémmentes megoldásokat alkalmazunk. Ezek anyaga cirkondioxid-kerámia és LiSi préskerámia. A cirkondioxid megoldások olcsóbb változatait kedvezőbb áruk ellenére sem javasoljuk. Mivel ezek kézi megmunkálásúak és anyagtanilag olyanok, amelyek hosszú távú tartóssága kérdéses lehet. Ezért rendelőnkben kizárólag tömör és számítógéppel vezérelt gépi megmunkálású cirkondioxid-kerámia koronákat és pótlásokat alkalmazunk. Ennél szebb és természetesebb csupán a jelenleg legmodernebbnek számító LiSi-préskerámia. Rendelőnkben két változatát alkalmazzuk. Így akár a legmagasabb esztétikai elvárásnak is megfelelő ellátást tudunk kínálni.
Foghéj
A foghéj olyan, mint a fognak csak a látható, elülső felszínét borító részleges korona, amit ragasztással rögzítünk a fogra. Esztétikailag hátrányos, színbeli, formai vagy kisebb helyzeti eltérés esetén alkalmazzuk. Kozmetikai okból kifolyólag mosolytervezéskor és átalakításkor kizárólag LiSi préskerámiát használunk az ellátásainkhoz. Bár más megoldásokhoz képest technológia- és időigényessége miatt költségesebb, megfelelően elkészítve és alkalmazva jelenleg az egyetlen,
amivel ilyen kimagasló esztétikum és tartósság elérhető.
Lágyrészesztétikum
Ínyplasztika
Mosolytervezéskor és átalakításkor leggyakrabban a gyönyörû fogakra gondolunk. Azonban elég csak az interneten az ilyen ellátásokat hirdető oldalakat megnézni és számos példát láthatunk, hogy ez mennyire nem így van. Hiába szépek a fogak, ha az egyik fognyak feljebb van, mint a másik, az ínyszél lefutása nem harmonikus. Ilyenkor a mosoly sem lesz az. Ezért fontos az ún. rózsaszín-fehér vagyis a fogak és az íny egyensúlya, harmonikus megjelenése. A fognyakak egymáshoz való helyzetének szimmetriája. A szép ínyszél sokszor azonban nem veleszületett adottság. Előfordulhat, hogy a gyönyörû mosoly elérése érdekében ezt is kezelni szükséges. Az ilyen ellátást nevezzük ínyplasztikának.
Átalakítás - Foghiány esetén
Mosolytervezés
Gyakran előfordul, hogy a fogakból kiinduló gyulladás vagy fogágybetegség miatt fogvesztés történik. Sajnos, ezalól a frontfogak területe sem kivétel. Az itt kialakult foghiány ellátása a száj más helyein levőkhöz képest azonban sok szempontból eltér. Mivel a fog pótlásakor a rágás funkciójának a helyreállításán túl fokozott esztétikai elvárásnak kell megfelelni. A fogpótlásnak úgy kell kinéznie, mintha a hiány helyén egy szép, saját fog lenne. Figyelembe véve, hogy a fogvesztés helyén az állcsont alakja gyakran megváltozik, szélessége és magassága csökken, az íny visszahúzódhat, fontos, hogy optimálisan válasszunk ellátást. A nálunk alkalmazott és kezeléseinkről szóló részben leírt módszer ebben segít. Bár, minden száj más és más, az általunk kidolgozott eljárással az ellátást úgy tudjuk alakítani, hogy a végeredmény mindig tökéletes legyen.
Foghiány – Hídpótlás
A foghiány pótlása történhet hídpótlással. Amint az ábrán látható, ez a foghiányt határoló két fogon rögzített koronából és az általuk tartott, hiányt áthidaló pótfogból áll.
Előny: Kitûnő fogesztétikum, más megoldásokhoz képest gyorsabb, egyszerûbb kivitelezhetőség, szolidabb ár.
Hátrány: Ép foganyag lecsiszolásával jár, a természetes fogakhoz képest kevésbé komfortos, a pótfog ínnyel való érintkezésénél gyakran elégtelen lágyrészesztétikum.
Foghiány – Fogbeültetés
A foghiány pótlása történhet fogbeültetéssel, azaz fogászati implantátum segítségével. Ez többféle módon lehetséges. Történhet azonnal, amikor a fog eltávolításra kerül, rögtön beültetjük a helyére az implantátumot. Lehet késleltetett és késői. Ilyenkor a fog eltávolítása után csak bizonyos idővel történik meg a fogbeültetés. Előbbinél a fog helyének a részleges, utóbbinál a teljes gyógyulását követően helyezzük be az implantátumot. Az, hogy mikor melyik eljárást alkalmazzuk, a kiindulási állapottól függ.
Előny: Tökéletes fog- és lágyrészesztétikum.
Hátrány: Más eljáráshoz képest költségesebb és időigényesebb. Az optimális esztétikumhoz kiegészítő beavatkozásokra lehet szükség.
Fogbeültetés – Melyik implantátumot válasszam?
Mosolytervezéskor és átalakításkor az elvárás, hogy az eredmény olyan legyen, amiről ne csupán ne lehessen megmondani, hogy nem eredeti, hanem szép és harmonikus legyen. Ez érvényes a fogbeültetésre is. Ma már nem az a kérdés, hogy az implantátum kilökődik-e. Mivel megfelelő implantátum és szükség esetén kiegészítő kezelés alkalmazásával ez szinte 100%-ban elkerülhető.
A kérdés az, tudunk-e olyan fogat és körülötte olyan lágyrészt létrehozni, ami teljesen úgy néz ki, mint az eredeti. A válasz: igen! Ehhez azonban olyan implantátumra, anyagokra és technikákra van szükség, amelyek a legmagasabb elvárásoknak is képesek megfelelni. Ezért használjuk és ajánljuk a világ legnagyobb fogászati implantátum előállító cégének, a svájci Straumann-nak a termékeit. Mivel mosolytervezéskor és átalakításkor ahhoz, hogy a látható fogak természetesen szépek legyenek, valóban igaz: a legjobbat vagy semmit!